Lægestuderende til Lægerne i Jernbanegade i Støvring søges! 🩺💉
Læser du medicin på AAU eller måske endda i Aarhus (gerne på bachelordelen), og vil du have relevant klinisk erfaring i et hyggeligt og velfungerende lægehus syd på Aalborg?
Vi søger 3 lægestuderende til vores praksis. Vi håber, du kan starte i oplæring med ca. en vagt om ugen i løbet af november 2026. I slutningen af november og december har vi en række dage, som vi håber kan blive bemandet af vore nye ansatte - og herefter håber vi at du kan fortsætte i vores faste studenter-rul, som dækker hver tirsdag og torsdag kl. 8.00–14.00 med cirka 2 dage hver måned. Med mulighed for mere efter aftale.
Dine primære opgaver bliver:
Blodprøvetagning
Urinundersøgelser
EKG-optagelser
Lungefunktionsundersøgelser (LFU)
Andre kliniske laboratorieopgaver
Vi tilbyder:
Grundig oplæring i opgaverne.
Relevant, praksisnær erfaring tidligt på studiet.
Et fagligt og socialt fællesskab med både læger, personale og andre lægestuderende.
Nem transport – klinikken ligger i Støvring, lige ved togstationen (kun ca. 15 min. med tog fra Aalborg). Løn efter overenskomst PLA.
Interesseret?
Send en kort ansøgning og dit CV til Jernbanegade@proton.me
Har du spørgsmål til stillingen, er du også meget velkommen til at kontakte Peter.
Ansøgningsfrist: Søndag d. 15. november 2026 kl. 23;-) – men gerne hurtigst muligt. Vi håber at kunne holde løbende samtaler helst fysisk i klinikken.
Vi glæder os til at byde dig velkommen i praksis!
Med venlig hilsen Lægerne i Jernbanegade, Jernbanegade 7A, 1., 9530 Støvring
Peter Bystrup
Mobil 24489060